laupäev, 14. märts 2020

Kolmanda kontakttunni refleksioon ja aktiivõppe meetoditel põhineva läbiviidud tunni aruanne

Refleksioon kolmandale kontakttunnile

Tunni algul saime teada, mis meid päeva jooksul eest ootab.
Tegime Kuuma tooli meetodit ning saime teda, et õpetajal oli kaasas kott, mille sisu kohta pidime esitama küsimusi, aga need ei tohtinud alata sõnaga kas.
Seejärel pidime iseseisvalt tutvuma mosaiikmeetodiga ise, aga materjal oli inglise keelne ning suhteliselt raske tekst, mille tõlkimine oli paras katsumus. Liikumine rühmade vahel jäi ka pisut segaseks, sest kui pidime omavahel arutama oli meil mitu erinevat arusaama. Meetod tundus mingis osas tuttav, kuid polnud päris selline, aga suhteliselt sarnane. Mida olin kasutanud sellist, kus üks rühmaliige jagas uutele igast rühmast tulnud liikmele teadmisi ja pärast tulid teised liikmed uute teadmistega ning jagasid seda esialgses rühmas.
Tunnis sai iga rühm ühe seadme, mille kohta tuli otsida infot ning teha selle kohta slaidiprogramm, mida tuli jagada kaasõpilastega, et hiljem tunnikavasid koostades sealt infot võtta.
Tunni lõpupoole tulid juba tegevused, mis olid varasemast tuttavad ning nende täitmine läks kiiremini kui õpetaja oli selleks aega planeerinud. Seega saime rühmaliikmetega arutada ka muidu informaatikaga seotud teemasid ning uurida, kuidas nende koolis mingeid asju tehakse või korraldatakse. Sellised aruteleud on alati huvitavad ning uute ideede kogumise võimalus.


Informaatika tunnikava 2. klassile

Eesmärgid
ü  e-kirja saatmine Office365 keskkonnast õpetajale
ü  eesti keele õpikust teksti trükkimine Microsoft Word faili
ü  faili salvestamine arvutisse oma nime ja kuupäevaga
ü  faili lisamine e-kirjale

Õpiväljundid
  • oskab saata e-kirja
  • oskab trükkida õpiku teksti
  • oskab leida arvutist tekstifaili trükkimiseks programmi Microsoft Word
  • oskab salvestada tekstifaili arvutisse
  • oskab lisada e-kirjale faili
  • internetiturvalisus - isiklikust Office365 kontost välja logimine

Informaatika tund on lõimitud eesti keelega.

Tunnikava LePlanneri link https://leplanner.ee/et/scenario/2190




Tunni käik:
Tunni osad
Aeg
Tegevused
Häälestus (arutelu, vaba vestlus)

Ettevalmistus põhiosaks
2 min

8 min
Õpetaja tutvustab tunni teemat ja tegevusi.


Õpetaja näitab ekraanil slaidiprogrammi, kus on kirjas kõik e-kirja saatmiseks vajalikud etapid ning tekstifaili trükkimiseks vajalik info.
Slaidil on näidis korrektsest e-kirjast, mis jääb kirja kirjutamise ajaks ekraanile.
Õpilased vastavad õpetaja poolt esitatud küsimustele, et korrata tegevusi, mida tuleb hakata sooritama.
Õpetaja teatab e-kirja teema, milleks on „Plaanid tänaseks päevaks või nädala plaanid“.
Õpetaja annab teda, et kui kiri on kirjutatud, siis saadab ta õpilase kirjale vastuse, milles annab teda eesti keele õpiku lehekülje, kust tuleb hakata teksti Microsoft Word faili trükkima.
Põhiosa

  1. Iseseisev töö





2.      Ühistöö



25 min









5 min


Õpilane logib enda kasutajatunnuse ja parooliga Office365 keskkonda ning saadab õpetajale e-kirja õpetaja poolt etteantud teemal.
Õpetaja vastab individuaalselt kõikide õpilaste kirjadele ning saadab vastuse, kus on kirjas eesti keele õpiku lehekülg, kust tuleb hakata trükkima teksti Microsoft Word faili.
Õpilased avavad Microsoft Word programmi ning hakkavad trükkima eesti keele õpikust teksti "SININE VABADUS" lk 42.


Õpetaja selgituste põhjal ja ekraanilt samu etappe jälgides salvestatakse tekstifail arvuti töölauale ning seejärel lisatakse e-kirjale. Kirja teemaks on õpilase nimi ja sõna fail näiteks, Malle fail. Seejärel saadetakse õpetajale.
Tunni lõpetamine
Refleksioon
5 min
Õpetaja tuletab meelde, et Office365 keskkonnast tuleb välja logida ning kontrollib, et kõik seda teeksid.
Kui kõik õpilased on Office365 keskkonnast välja loginud, siis saavad õpilased öelda, mis oli tunnis keerulist ning mis tuli hästi välja.

Slaidiprogrammi veebilink on siin http://bit.ly/3cZSj7R


Tunni SWOT analüüs
Tugevused
Nõrkused

  • õpilased õppisid arvutil trükkimist
  • e-kirja kirjutamise õpetamine
  • etteantud teksti trükkimine
  • õpetaja saab juhtida õpilaste tähelepanu õigekirjale
  • individuaalse töö õppimine
  • faili salvestamine seadmesse ning selle jagamine e-kirjaga

  • õpilased trükivad ainult ühe või paari sõrmega
  • õpilastel pole mõtteid, millest kirjutada
  • õigekiri vajab õppimist
  • õpilased, kellele ei meeldi individuaalne töö ei ole tunnis aktiivsed
Parendusvaldkonnad
Võimalused

  • sõrmede asetus trükkimisel
  • individuaalse töö õpetamine



  • kasutada arvutiprogramme, mille abil saab õppida trükkimist 10-ne sõrmega


reede, 6. märts 2020

Teise kontakttunni refleksioon ja loetu ülevaade


Teises kontaktunnis saime töötada MicroBittidega ning selgus, et kui pole peale eelmist koolituspäeva seadet kasutanud, siis tuli hakata mälu värskendama, et sellega õppejõu poolt antud ülesannet täita.
Tutvusime viktoriiniga "Kobras" ning saime arendada loogilist mõtlemist. Kindlasti plaanin neid viktoriine kasutada edaspidi informaatika tundides.
LePlanner keskkonnas tuli koos rühmakaaslastega mõelda üks tunnikava, milles oleks nii informaatikat kui ka lõimingut teiste õppeainetega.

Lugemisnurgas tutvusin seekord eestikeelsete materjalidega, sest inglise keelse kirjanduse lugemine oleks võtnud palju aega ja niigi tuli tõlkida inglise keelest kaks aktiivõppe meetodite tutvustust.
Tutvusin "Meetodid loodusõpetuse tundide mitmekesistamiseks" artikliga ning sain ideid, mida soovin kindlasti loodusõpetuse tundides õpilastega katsetada. Osa meetodeid olid täitsa tuttavad, kuid meelest läinud ning hea oli neid jällegi meelde tuletada. Leidsin, et artiklis oli palju konkreetseid juhendeid, mida on hea tunni ettevalmistamisel kasutada.
Teiseks valisin slaidiprogrammi "Aktiivõpe informaatika tunnis", mille vaatamisest oli palju kasu just seepärast, et sain mõtteid ja ideid mooduli lõpuks valmiva tunnikava koostamiseks.





reede, 21. veebruar 2020

Aktiivõpe informaatikas 15.02 reflektsioon

Laupäeval tundi jõudes selgus, et klassis pole vajalikul arvul arvuteid ning ainus lahendus, kuidas tunnis kaasa töötada oli nutitelefoni kasutamine, aga paraku ei ole see lihtne lahendus, sest väga keeruline on täita ülesandeid kui kasutatavad keskkonnad erinevad arvutis ja telefonis, kuid julge pealehakkamine on pool võitu ning osa ülesandeid õnnestus nutitelefonis täita. Õnneks sai ka õppejõud aru, et nutiseadmes on neid keeruline täita, seega olid lahenduseks paaris- või rühmatööd ja kõik tunnitööd said tehtud.

Seekord tegime tutvust või õigem oleks öelda, et tuletasime meelde aktiivõpet kui ühte õppemeetodit. Ilmselgelt oleme sellega kokku puutunud, aga tihti ei seosta me seda aktiivõppena. Seega saime pakkuda välja erinevaid aktiivõppe kasutamise võimalusi ja seostasime neid informaatikaga. Kindlasti on aktiivõppe kasutamine hea võimalus lõimida erinevaid õppeaineid ning teha kolleegidega koos midagi, mis meeldib õpilastele ning samas on ka õpetajatele hea võimalus ühiselt leida võimalusi arvestuslike hinnet ja erinevate teadmiste ühendamist.